ASG – wszystko, co warto wiedzieć na ten temat?

ASG to pojęcie, z którym zetknął się choć raz chyba prawie każdy. Nie każdy jednak wie, co ono właściwie oznacza. Większość osób zapewne słyszała, że wiąże się to z bronią na specyficzny rodzaj plastikowych kulek. Jedak ASG to znacznie więcej. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, tym bardziej że okazuje się on być bardzo ciekawy.

ASG – co to właściwie jest?

ASG, to rodzaj broni pneumatycznej, zazwyczaj wykonywanej jako repliki broni palnej, zarówno współczesnej, jak i historycznej. Z ASG strzela się plastikowymi kulkami o średnicy sześciu albo ośmiu milimetrów w zależności od konstrukcji. Najczęściej o ASG mówi się jako o broni, choć należy wiedzieć, że zgodnie z obowiązującym prawem bronią nie jest. Energia kinetyczna wystrzelonego pocisku jest w tym przypadku zbyt mała, by mogła stanowić większe zagrożenie. Nie oznacza jednak, że broń ASG jest całkowicie niegroźna. Trafienie we wrażliwe miejsce może zranić albo spowodować duży ból. Należy się więc z nią obchodzić tak samo ostrożnie, jak z każdym innym rodzajem broni. Istnieją też kulki metalowe do ASG, które ze względu na większą wagę mogą spowodować znacznie poważniejsze obrażenia. Ich użycie podczas większości zawodów, pokazów i innych imprez związanych z ASG jest niedozwolone.

ASG jako sport

ASG to nie tylko pneumatyczna broń. Potocznie mówi się też tak na sport podobny do paintballa, w którym używa się właśnie broni ASG. W tak rozumianym ASG na specjalnie przygotowanym terenie ścierają się ze sobą dwie drużyny wyposażone w odpowiednie karabinki ASG. Sport ten coraz częściej wybierają osoby zainteresowane paintballem, dla których ASG niesie ze sobą znacznie więcej elementów realizmu. Zaletą jest tu także niewielki koszt kulek do ASG i ich nieduża wielkość, przez co gracze mogą mieć ich przy sobie znacznie więcej. Obecnie ASG jako sport zdobywa coraz większą popularność również w naszym kraju.

Repliki broni ASG


ASG bardzo często wykonywane są jako repliki realnie istniejącej broni – zarówno współczesnej, jak i historycznej. Dlatego też popularne są wśród miłośników historii i historycznych rekonstrukcji. Broń tego rodzaju często wykorzystywana jest w czasie pokazów rekonstrukcyjnych i treningów. W handlu znaleźć można repliki ASG broni palnej z niemal każdej epoki. W sprzedaży dostępne są karabiny jednostrzałowe i powtarzalne, broń krótka, a także broń większego kalibru.

ASG to nie tylko broń, ale specyficzna kultura

Warto pamiętać, że ASG to nie tylko rodzaj pneumatycznej broni (z punktu widzenia prawa zabawki), ale również cała związana z nią kultura. Miłośnicy ASG często traktują ten sport jako rodzaj treningu, który ma przygotować do używania prawdziwej broni palnej. W środowisku osób zainteresowanych tym tematem znaleźć można bardzo różne osoby. Dla niektórych ASG to tylko sposób na rozwijanie swoich umiejętności strzeleckich, a dla innych styl życia.

Czy w ASG stosowane są tylko repliki broni?

Warto wiedzieć, że mimo że repliki broni znacznie przeważają pośród ASG, to nie są jedyną opcją. Produkowana jest również broń tego typu, która nie naśladuje żadnej, faktycznie istniejącej broni palnej. Takie konstrukcje wykorzystywane mogą być do treningów i w czasie zawodów ASG (zarówno strzeleckich, jak i drużynowych, imitujących walkę na broń palną).

Czy ASG jest dla każdego?

Często słyszy się pytanie o to, czy ASG jest dobre dla każdego. Wydaje się, że potencjalnie tak, choć oczywiście posługiwanie się bronią pneumatyczną wymaga elementarnej dozy odpowiedzialności i podstawowego przeszkolenia. Nie jest za to konieczna ani wielka sprawność fizyczna, ani duża kondycja. Patrząc z tej perspektywy, ASG może być dobrą zabawą dla każdego, z której każdy może wyciągnąć jakieś korzyści.

Najważniejsze zalety ASG

Strzelanie z ASG ma wiele zalet. Wymienić należy przede wszystkim:

  • możliwość rozwijania strzeleckich umiejętności,
  • trening koncentracji i celności,
  • poszerzanie wiedzy historycznej,
  • zachęcanie do sportowych aktywności, które są po prostu korzystne dla zdrowia.

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.