Nóż wojskowy – jak wybrać odpowiedni model?

Noże taktyczne wykorzystywane są zarówno przez osoby związane z militariami, jak i miłośników outdooru, bushcraftu, czy biwakowania. W tej kategorii pojawia się wiele modeli, które różni szereg parametrów. Poszukując noża dopasowanego do swoich potrzeb należy przede wszystkim zastanowić się nad tym, w jakich dokładnie sytuacjach będzie on wykorzystywany. Jak podjąć korzystną decyzję?

Nóż składany czy z głownią stałą?

Podział tego typu akcesoriów na składane i posiadające stałą głownię to jedno z najczęściej spotykanych rozróżnień. Warto wiedzieć, że oprócz estetyki i sposobu przenoszenia, rodzaje te charakteryzuje wiele odmiennych parametrów. Nóż wojskowy – specshop.pl z jednej z wymienionych grup musi dokładnie odpowiadać zapotrzebowaniu użytkowników. Kto powinien zdecydować się na poszczególne rozwiązania?

Noże składane to korzystna opcja dla osób, które noży będą używać sporadycznie. Możliwość schowania ostrza pozwala wygodnie przenosić akcesorium w kieszeni, plecaku, czy nerce. Dostęp do przedmiotu nie musi być trudny, ponieważ wiele egzemplarzy posiada pokrowce pozwalające na przyczepienie do ubrań. Takie modele można też nosić bez dodatkowych etui. Warto wiedzieć o tym, że coraz więcej egzemplarzy z tej kategorii można też obsługiwać jedną ręką. Kto powinien wybrać model ze stałą głownią?

Co warto wiedzieć o takich nożach?

Noże wojskowe, które nie posiadają funkcji składania są zwykle uznawane za trwalsze. Ze względu na brak dodatkowego mechanizmu trudniej jest je uszkodzić. Są więc statystycznie bardziej wytrzymałe i charakteryzują się dłuższą żywotnością. Modele z tej kategorii polecane są zwykle do bardziej skomplikowanych zadań i intensywnego użytkowania. Na to, czy dane akcesorium sprawdzi się w określonej sytuacji wpływają również inne parametry.

Jaki model warto wybrać?

Kupując nóż wojskowy powinno się zwrócić uwagę na jego jakość i funkcjonalność. Zaleca się wybierać egzemplarze oferowane przez sprawdzone firmy, wykonane z wysokiej jakości materiałów. Rozmiar noża powinien umożliwiać wykonanie nim wszystkich planowanych operacji. Nie może być jednocześnie zbyt duży ani ciężki. Podczas długich wypraw liczy się bowiem zwykle każdy gram ekwipunku.

Jednymi z bardziej uniwersalnych są modele, których głownia ma długość ok. 7-10 cm. Wybierając wojskowy nóż warto zwrócić uwagę na to, czy łatwo będzie poddawał się czyszczeniu, również w terenie. Atutem ostrza może być też powłoka antyrefleksyjna. Odpowiednio dobrany nóż z pewnością doskonale sprawdzi się w każdych warunkach.

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.